Home » , , , , » Ελλάδα - Τουρκία: Μεγάλη νίκη της εθνικής μας με 84- 61

Ελλάδα - Τουρκία: Μεγάλη νίκη της εθνικής μας με 84- 61

Ασταμάτητη η Εθνική και χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη «πάτησε» την Τουρκία (84-61) με εξαιρετική ομαδική λειτουργία στο δεύτερο ημίχρονο! Τελικό σκορ: 84-61

Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε... πάρτι κάτω από τα καλάθια, ο Ζήσης καθοδήγησε άριστα την Εθνική, ο Περπέρογλου έκανε εκπληκτική δουλειά στην άμυνα και η «επίσημη αγαπημένη» με επιμέρους σκορ 43-26 έκανε το «τρία στα τρία» στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Η Εθνική ομάδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα, είχε πολύ καλές επιλογές και κυκλοφορία της μπάλας με τον Ζήση να παίζει καθοδηγεί άριστα το παιχνίδι της και με τον Μπουρούση κυρίαρχο στις δύο ρακέτες και εκπληκτική ευστοχία από το τρίποντο (8/11 συνολικά) τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με την μέγιστη διαφορά της στο παιχνίδι των 15 πόντων (64-49) μετά από επιμέρους σκορ 23-14 στην περίοδο.

Επίδειξη ισχύος έκανε το Σάββατο η Εθνική μας ομάδα απέναντι στην Τουρκία στο Κόπερ και με την πλέον εμφατική εμφάνιση της στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, «σφράγισε» και τυπικά την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η «επίσημη αγαπημένη», που έκανε το «3 στα 3» στον Δ' όμιλο της διοργάνωσης, ήταν καταιγιστική απέναντι στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της γειτονικής χώρας και με τη συντριπτική νίκη της με 84-61 σκορ έδειξε τις άγριες διαθέσεις της, ενόψει του κυριακάτικου αγώνα με την Ιταλία.

Οι σφιγμένες γροθιές του Περπέρογλου τα λένε όλα...